Головна » Ingredients » Tretinoin (Третиноїн)

Tretinoin (Третиноїн)

Додаткові назви
транс-ретиноєва кислота
Ключова роль:
Антивікове
Рекомендовано для жирної шкіри / схильної до акне
Подразнення: 1

Коротко

  • Третиноїн (метаболіт вітаміну А) є золотим стандартом серед антивікових інгредієнтів.
  • Цей інгредієнт працює у шкірі на клітинному рівні.
  • Робить шкіру більш пружною, гладкою, наповненою, розгладжує зморшки.
  • Ефективний у лікуванні вугрів. Третиноїн нормалізує кератинізацію та змушує пори виробляти менше шкірного сала.
  • Освітлює шкіру, хоч і не так ефективно, як гідрохінон.
  • Побічні ефекти під час використання третиноїну дуже поширені. Роздратування, лущення шкіри, почервоніння та сухість шкіри трапляються майже у кожного, хто починає ним користуватися.
  • Не використовуйте третиноїну (або будь-яку форму ретиноїдів) під час вагітності.
  • Щоб звести до мінімуму побічні ефекти, вводіть засоби з третиноїном у свою рутину догляду поступово, починаючи з малих дозувань.

Докладніше

Третиноїн – золотий стандарт в антивіковій косметиці.

Перш ніж ми заглибимося в цю тему, прояснимо деякі терміни: слово ретиноїди відноситься до групи сполук, всі вони отримані з вітаміну А. Ретиноїди включають бета-каротин (міститься в помаранчевих овочах, таких як морква або солодка картопля), ретинол ( вітамін А) і третиноїн. Існує ще кілька інших форм, але не будемо занадто захоплюватися деталями. Третиноїн – це форма вітаміну А у вигляді карбонової кислоти. І також відомий як повністю транс-ретиної кислота. На вашу думку, третиноїн зустрічається в природі і його можна знайти у високоякісному рожевому маслі.

Трішки історії

Ретиноїди не є новим, наука вивчає ці сполуки вже давно. В 1931 Пол Каррер отримав Нобелівську премію за з’ясування структури вітаміну А. Дванадцять років потому ретинол був успішно синтезований, і з тих пір стали з’являтися похідні вітаміну А.

Сам третиноїн був розроблений наприкінці 1960-х років. Спочатку він призначався для лікування акне, але пацієнти з акне в клінічних дослідженнях почали повідомляти про більш гладку і пружну шкіру, тому незабаром почалося дослідження її антивікових властивостей. Сьогодні третиноїн – єдиний схвалений FDA (контролюючий орган у США) в галузі антивікової терапії.

Всеосяжна магія для здоров’я шкіри

Доктор Леслі Бауманн у своїй книзі «Косметична дерматологія» пише, що є понад 125 різних дерматологічних розладів, для яких існують переконливі докази ефективності ретиноїдів. Таким чином, якщо у вас є одна (або більше) із загальних проблем зі шкірою (таких як зморшки, втрата пружності, тьмяна шкіра, прищі або гіперпігментація), ретиноїди допоможуть вам.

Причина, через яку ретиноїди, а особливо третиноїн, є таким універсальним вирішенням проблем шкіри, полягає в тому, що вони впливають на шкіру на клітинному рівні і змушують клітини шкіри функціонувати здоровим і нормальним чином. Наші клітини шкіри містять рецептори ретиноєвої кислоти, третиноїн зв’язується безпосередньо з цими рецепторами і змінює основну поведінку клітин, наприклад, експресію генів.

Антивікова дія

Колаген відіграє важливу роль у підтримці молодості шкіри. Він подібний до “скелету” або опорної конструкції. Його молекули утворюють довгі тонкі білкові волокна, які служать скріплення клітин шкіри. Однак нанесення колагену на шкіру із сироваток/кремів не працює. Це все одно, що кидати колоди на старий будинок і сподіватися, що вони чарівним чином впадуть у потрібне місце та зведуть будівлю.

Ви можете зробити дві речі: одна – максимально зберегти існуючий колаген у шкірі, а інша – допомогти шкірі зробити його ще більше. Перше запобігатиме утворенню зморшок і втраті міцності, друге має можливість виправити деякі з існуючих пошкоджень.

Третиноїн чудовий, тому що він працює в обох напрямках. Він інгібує руйнуючі колаген ферменти, звані матриксними металопротеїназами, і також доведено, що він посилює синтез колагену в шкірі.

Також відомо, що він стимулює виробництво не тільки колагену (тип I та III), але й інших важливих елементів шкіри, наприклад, природний фактор зволоження глікозаміноглікани (GAG) або білок шкіри філагрин. Третиноїн також робить епідерміс більш товстим і ущільнює зовнішній шар шкіри, роговий шар. У результаті ви отримуєте більш пружну, гладку та здорову шкіру.

Що ще робить третиноїн

Як ми згадували раніше, третиноїн спочатку був розроблений для лікування акне. Він нормалізує кератинізацію, що означає, що він запобігає злипанню мертвих клітин шкіри і закупорюванню пір. Мало того, він також примушує пори виробляти менше шкірного сала, що допомагає їм залишатися чистими і не забиватися надлишком шкірного сала і мертвими клітинами шкіри.

Іншою помітною перевагою третиноїну є освітлення шкіри. Він працює як запобігання злипання меланіну в базальних клітинах (клітинах шкіри на дні епідермісу), так і шляхом прискорення обороту епідермісу і, таким чином, втрати меланіну. Однак ефект освітлення шкіри не такий сильний, як у гідрохінону.

Побічні дії

Помітні позитивні ефекти майже завжди супроводжуються негативними побічними діями. Найбільш поширеними є роздратування, лущення шкіри та почервоніння. Оскільки третиноїн (і ретиноїди в цілому) посилює поділ клітин шкіри, «надлишкові» верхні шари помітно відшаровуються і з’являється лущення. Це зазвичай відбувається через 2-4 дні після початку лікування та є нормальним.

Якщо вам потрібно знизити ймовірність прояву побічних ефектів, корисно знати, що з третиноїном більше не завжди краще. Дослідження, проведене у 1995 році, порівнювало крему з третиноїном у концентрації 0,1% та 0,025%. Воно показало, що видимий ефект на шкірі був аналогічним, але подразнення було набагато більшим при використанні версії з 0,1%.

Інший поширений побічний ефект – сухість шкіри. Третиноїн збільшує випаровування води з верхнього шару шкіри (це називається трансепідермальною втратою вологи), а також може знизити синтез церамідів, принаймні у короткостроковій перспективі. Тому важливо поєднувати використання третиноїну з гарним зволожуючим засобом.

Ви також повинні знати, що не слід використовувати третиноїн (і ретиноїди в цілому), при вагітності. Якщо ви приймаєте Роаккутан або його аналоги, переконайтеся, що не завагітніли під час терапії. Якщо ви не приймаєте його орально, а тільки наносите його на особу, тератогенний ефект менш вивчений. Понад те, 1993 року було проведено дослідження, у якому зроблено висновок, що «місцеве використання третиноїну пов’язані з підвищеним ризиком розвитку серйозних вроджених розладів». Але коли справа доходить до вагітності, краще бути обережнішим і не використовувати ретиноїди у тій чи іншій формі.

Як використовувати третиноїн

Якщо можливі побічні ефекти не відлякали вас, ось кілька порад про те, як розпочати лікування третиноїном, щоб ви могли мінімізувати побічні ефекти та максимізувати користь для шкіри:

Завжди використовуйте продукти з ретиноїдами ввечері (не тому, що вони фотосенсибілізують, а тому, що ретиноїди, як правило, мають низьку стабільність при дії ультрафіолетового світла).

Не завдавайте занадто багато засобу. Кількість продукту розміром з горошину більш ніж достатньо. На початку, ви можете розбавити його рівною кількістю зволожуючого крему.

Якщо ваша шкіра чутлива, зачекайте 15 хвилин після вмивання обличчя або після нанесення чогось ще на шкіру, щоб ваша шкіра повністю висохла, що також допомагає зменшити подразнення.

Впроваджуйте лікування третиноїном у доглядову рутину поступово. Почніть з кожного третього вечора протягом перших 2-х тижнів. Якщо все добре (маємо на увазі відсутність видимого роздратування), застосовуйте через день ще на 2 тижні. Якщо ще добре, ви можете переходити на кожен вечір.

Будьте особливо дбайливі зі своєю шкірою: будьте обережні з кислотами (зачекайте 30 хвилин між процедурами, або використовуйте їх вранці), не використовуйте жорсткі скраби або мікродермабразію.

Підсумок: якщо ви шукайте реальну омолоджуючу дію, і ви хочете використовувати перевірене і правильне рішення, найкращим варіантом буде лікування третиноїном (або іншим ретиноїдом). Будьте обережні з ним, стежте за побічними ефектами, знайдіть правильне дозування та комфортну формулу засобу і ваша шкіра подякує вам.

Знайшли помилку? Виділіть текст на натисніть комбінацію Ctrl+Enter.

Post navigation

Tocopherol

Звіт про орфографічну помилку

Наступний текст буде надіслано до нашої редакції: