Якщо ви коли-небудь прокидалися з вологою постіллю і мокрою піжамою (і будьмо щирі, це стосується більшості з нас), то знаєте, що це не найприємніше відчуття. Це призводить до того, що ви починаєте день у незручностях і додаєте додаткову працю на прання. Тому, якщо ви раптово почали пітніти кожної ночі раз за разом, має сенс, розпочати шукати відповіді. І добра новина полягає в тому, що це, як правило, нормальна, логічна реакція організму на певні ситуації, і багато з причин можна вирішити.
“Незважаючи на цілком зрозумілий дискомфорт, нічне потіння в більшості випадків є нормальною реакцією нашого організму для зниження температури тіла, якщо вона перевищує так звану термонейтральну зону, тобто комфортну температуру нашого організму”, пояснює Наталі Барнетт, доктор філософії, віце-президент з клінічних досліджень компанії Nanit з технологій сну. “Якщо нічне потіння трапляється випадково, то це не повинно бути причиною обурення, і ви, ймовірно, можете впоратися з цим за допомогою простих коригувань у своїй підготовці до сну”.
Хоча деякі причини нічного потіння є нормальною реакцією організму на його середовище, є моменти, коли це може вказувати на проблеми зі здоров’ям. Ми поговорили з Барнетт і подвійно сертифікованим психіатром і лікарем-сомнологом Честером Ву, доктором медичних наук, щоб дізнатися, чому ви можете пітніти вночі і коли це може бути проблемою. Продовжуйте читати, щоб дізнатися про сім провідних причин і як їх вирішити.
Температура і Вологість
Якщо ваше середовище для сну занадто тепле, ваше тіло буде пітніти вночі. Це може здатися очевидним, але не завжди просто підібрати температуру, зауважує Ву, який є медичним консультантом для програми здоров’я сну Rise Science.
Слідкуйте за температурою і вологістю у кімнаті, щоб перевірити, чи є вони причиною нічного потіння. “Зберігайте в спальні прохолоду, приблизно 18-20 градусів, провітрюйте приміщення перед сном”, радить Барнетт.
Все, від піжами до постільної білизни і погодних умов, впливатиме на температуру вашого середовища для сну. Крім того, Ву пояснює, що температура нашого тіла змінюється впродовж ночі, що означає, що ви можете бути достатньо прохолодними в один момент і спітніти в інший.
Матеріал одягу
Аналогічно слід стежити за вашим одягом для сну та постільною білизною. “Не вдягайтесь занадто тепло, і переконайтеся, що ви обираєте дихаючі та вологовбиральні тканини для постільної білизни і одягу для сну”, каже Барнетт. Це означає уникати тканин, таких як поліестер, нейлон, і замість цього користуватися вовною, льоном, бамбуковою віскозою, ліоцеллом та коноплею. Переконайтеся, що ваші ковдри та простирадла підходять до сезону, і врахуйте заміну ковдри в залежності від погоди — у теплі місяці може підійти легка ковдра з вовни або утеплена ковдра, наповнена пухом.
Алкоголь перед сном
Вечірній коктейль, який допомагає заснути, насправді може знижувати якість сну та змушувати пітніти більше, ніж зазвичай, за словами Ву. “Алкоголь збільшує пульс і розслаблює дихальні шляхи, що робить дихання помірнішим — це може підвищити температуру тіла та призвести до потіння”, каже він.
Барнетт пояснює, що це трапляється тому, що вживання алкоголю впливає на вашу нервову систему, спричиняючи зміни в кров’яному тиску, пульсі та температурі тіла, що може викликати виділення поту. Спробуйте замінити останній напій на ніч за інший спокійний напій, наприклад чай, молоко з куркумою або сік з кислиці, і подивіться, чи це допоможе.
Стрес і тривога
Якщо жодна з вищенаведених причин не впливає на ваше життя, але ви раптово почали потіти вночі більше, ніж зазвичай, перевірте рівень стресу та тривоги. “Коли ви дуже напружені, ваш мозок реагує, спричиняючи фізіологічні зміни у вашому організмі, збільшуючи як пульс, так і виділення гормонів”, каже Барнетт. Ці реакції можуть призвести до збільшення потіння.
“Пітніння, пов’язане зі стресом, може траплятися вночі і вдень; багато людей можуть помітити це перед робочою співбесідою чи важливою презентацією на роботі”, каже вона. “Спроба відпочити перед сном повинна допомогти знизити ваші рівні стресу та зменшити потіння”. Невеликі зміни — наприклад, зменшення часу, який ви проводите перед екраном перед сном і включення заспокійливих обрядів у щоденну рутину — можуть допомогти заснути більш розслабленим станом.
Ву також попереджає, що стрес може спричинити кошмари та панічні напади вночі, що може призвести до надмірного потіння. Зверніться до свого лікаря, якщо ви більше напружені чи тривожні, ніж зазвичай.
Побічні ефекти лікарських засобів
Деякі ліки можуть призвести до збільшеного пітніння як побічний ефект. Це може трапитися особливо з такими ліками, як антидепресанти чи лікування цукрового діабету, за словами Барнетт. Ву додає, що інші ліки, які можуть призводити до потіння вночі, включають знеболювальні засоби та деякі харчові добавки, такі як кальцій та ніацин.
“Якщо ви вважаєте, що прийом ліків спричинив збільшене нічне потіння, вам слід звернутися до лікаря для обговорення можливості зміни дози або оцінки альтернатив”, каже Барнетт.
Гормональні зміни
Гормональні зміни можуть бути значною причиною потіння вночі. “Якщо ви переживаєте менопаузу або ж через гормональні зміни під час менструального циклу, ви можете відчути збільшене пітніння”, каже Барнетт. Вона радить спробувати охолодити себе, можливо, відкривши ноги та шию чи наклавши прохолодну ганчірку на голову.
Приливи є загальним симптомом менопаузи, спричиненим зміною рівня гормонів. “Вони можуть траплятися в будь-який час дня і ночі, і зазвичай тривають кілька хвилин, залишаючи вас в пеклі, вкритим потом”, каже Ву. Жінки також можуть досвіджувати приливи у перехідний період до менопаузи, також називаний перименопаузою, під час вагітності чи після пологів.
Медичні стани
Якщо жодна з вищезазначених причин не здається викликати нічне потіння, варто звернути увагу на вашу медичну історію або обговорити проблему з лікарем, оскільки деякі стани можуть призводити до збільшеного потіння вночі. “Одна з можливих причин, хоч і дуже рідка, — це розлад потіння, що називається гіпергідроз і призводить до надмірного потіння з невідомих причин”, каже Барнетт. Це не серйозний стан, але може бути роздратовуючим. Ву стверджує, що інші стани, що можуть викликати потіння, включають гіпоглікемію (низький рівень цукру в крові), порушення гормонального фону, такі як гіпертиреоз (збільшена функція щитоподібної залози), бактеріальні інфекції, хворобу рефлюксу горла шлунку (GERD), аутоімунні розлади, такі як ревматоїдний артрит, неврологічні стани і деякі види раку, такі як лейкемія і лімфома Ходжкіна.
Нічне потіння також є загальним симптомом обструктивного апное сну – розладу сну, який призводить до розслаблення дихальних шляхів і на мить припинення дихання під час сну. Якщо ви прокидаєтеся з відчуттям задишки або якщо маєте відчуття зупинки дихання на мить, важливо звернутися до лікаря.
Загальний висновок
Хоча потіння вночі зазвичай є нормою, у вас є кілька варіантів налаштування вашого середовища для сну, щоб залишатися сухим і спокійно спати протягом ночі. Проте, якщо регулярне прокидання від великого поту стає звичайною річчю, навіть після налаштування температури в кімнаті та нічного одягу, не соромтеся звернутися до лікаря, особливо якщо помітили інші зміни у своєму здоров’ї.
Знайшли помилку? Виділіть текст на натисніть комбінацію Ctrl+Enter.
Залишити коментар