Головна » Що потрібно знати про свій шкірний бар’єр і як його захистити

Що потрібно знати про свій шкірний бар’єр і як його захистити

Полиці косметичних бутиків і аптек заповнені продуктами, спрямованими на захист і омолодження вашої шкіри. Деякі з них відлущують, а інші зволожують і помʼякшують. Усі ці продукти об’єднує те, що вони діють на зовнішній шар вашого тіла, який називається шкірним бар’єром. Але що таке ваш шкірний бар’єр, яке його призначення та що може завдати шкоди?

У цій статті ми допоможемо відповісти на ці запитання, а також розглянемо кроки, які ви можете зробити, щоб захистити та відновити цей життєво важливий захисний шар.

Що таке шкірний бар’єр і для чого він використовується?

Ваша шкіра складається з шарів, кожен із яких виконує важливі функції захисту вашого тіла. Зовнішній шар, який називають роговим шаром, часто описують як цегляну стіну.

Він складається з міцних клітин шкіри, які називаються корнеоцитами, які зв’язані між собою ліпідами, схожими на розчин. Це ваш шкірний бар’єр. Усередині клітин шкіри, або «цеглинок», ви знайдете кератин і природні зволожувачі.

Ліпідний шар містить:

 • холестерин,
 • жирні кислоти,
 • кераміди.

Ця фантастично тонка цегляна стіна буквально утримує вас живими. Без нього різні шкідливі токсини навколишнього середовища та патогени могли б проникнути у вашу шкіру та спричинити негативні наслідки всередині вашого тіла.

Крім того, без вашого шкірного бар’єру вода всередині вашого тіла буде виходити та випаровуватися, залишаючи вас повністю зневодненим.

Ваш шкірний бар’єр має важливе значення для загального здоров’я, і його потрібно захищати, щоб допомогти вашому тілу функціонувати належним чином.

Що може пошкодити шкірний бар’єр?

Щодня ваша шкіра захищається від шквалу загроз, багато з яких надходять ззовні вашого тіла, а деякі – зсередини. Деякі зовнішні та внутрішні фактори, які можуть впливати на ваш шкірний бар’єр, включають:

 • занадто вологе або занадто сухе середовище,
 • алергени, подразники та забруднювачі,
 • занадто тривале перебування на сонці,
 • лужні миючі засоби та мило,
 • вплив агресивних хімікатів,
 • надмірне відлущування або надмірне миття,
 • стероїди,
 • психологічний стрес,
 • генетичні фактори, які можуть зробити вас більш схильними до певних захворювань шкіри, таких як атопічний дерматит і псоріаз.

Роль кислотної мантії

Ваш шкірний бар’єр злегка кислий. Ця кислотність (кислотна мантія) допомагає створити своєрідний буфер проти росту шкідливих бактерій, вірусів і грибків, які можуть пошкодити вашу шкіру та призвести до інфекцій та інших захворювань шкіри.

Особливо важливо захистити кислотну оболонку навколо ран, оскільки кислотність шкіри необхідна для багатьох біологічних взаємодій, які відбуваються під час процесу загоєння. Іноді такий стан здоров’я, як діабет або нетримання, може змінити кислотність вашої шкіри, послаблюючи цей буфер. Для людей з такими захворюваннями експерти рекомендують трохи більш кислотні засоби для догляду за шкірою.

Як визначити, що ваш шкірний бар’єр пошкоджений?

Коли ваш шкірний бар’єр не функціонує належним чином, ви можете бути більш схильні до розвитку таких шкірних симптомів і станів:

 • суха, луската шкіра,
 • свербіж,
 • шорсткі або знебарвлені плями,
 • акне,
 • чутливі або запалені ділянки,
 • бактеріальні, вірусні або грибкові інфекції шкіри.

Як захистити та відновити шкірний бар’єр

Враховуючи важливість підтримки шкірного бар’єру та кислотної мантії, що ви можете зробити, щоб зберегти їх здоровими та функціональними? Давайте розглянемо п’ять стратегій, які можуть допомогти.

Спростіть процедуру догляду за шкірою

Якщо ви виконуєте складний щоденний режим догляду за шкірою, повний різноманітних продуктів, можливо, ви ненавмисно послаблюєте свій шкірний бар’єр. Порадьтеся з дерматологом або іншим фахівцем із догляду за шкірою про те, які продукти є важливими та найбільш ефективними.

Якщо ви робите пілінг, зверніть увагу на те, як ваша шкіра реагує на метод, який ви використовуєте. За даними Американської академії дерматології, людям з чутливою шкірою та більш темним відтінком шкіри, можливо, варто використовувати м’яку тканину та м’який хімічний ексфоліант. Деякі типи скрабів і щіток можуть тимчасово пошкодити ваш шкірний бар’єр.

Зверніть увагу на pH

Ніжна кислотна оболонка вашої шкіри має рН близько 4,7. Але рН деяких засобів для шкіри може коливатися від 3,7 до 8,2. Дослідники рекомендують очищати шкіру продуктом із рН від 4,0 до 5,0.

Підтримання pH вашої шкіри на здоровому рівні може допомогти захистити вас від таких захворювань шкіри, як дерматит, іхтіоз, акне та інфекції Candida albicans.

Хоча не всі продукти вказують свій рН, у деяких є.

Спробуйте рослинну олію, щоб відновити бар’єр шкіри

Дослідження, проведене в 2018 році, показує, що деякі рослинні олії можуть допомогти відновити шкірний бар’єр, а також запобігти втраті вологи шкірним бар’єром. Багато з цих масел також мають антибактеріальну, протизапальну та антиоксидантну дію.

Деякі з найефективніших рослинних олій, які слід використовувати для шкіри, включають:

 • масло жожоба
 • кокосове масло
 • мигдалева олія
 • арганова олія
 • масло огуречника
 • масло шипшини
 • соняшникова олія
 • соєвої олії
 • масло примули
 • масло чорної смородини

Є багато способів використання рослинних олій на вашій шкірі. Ви можете наносити креми та лосьйони, які містять одну або декілька з цих олій як інгредієнт. Або ви можете налити невелику кількість олії на долоню, а потім м’яко помасажувати шкіру, доки вона не вбереться.

Шукайте склади, які містять кераміди

Кераміди – це воскоподібні ліпіди, які знаходяться в особливо високих концентраціях у роговому шарі. Вони мають вирішальне значення для забезпечення належного функціонування шкірного бар’єру.

Дослідження Trusted Source показує, що продукти, що містять псевдокераміди, можуть допомогти зменшити сухість, свербіж і лущення, спричинені поганим функціонуванням бар’єру. Багаті керамідами зволожуючі засоби також можуть зміцнити структурну цілісність шкірного бар’єру.

Керамідні зволожуючі засоби можуть бути особливо корисними, якщо у вас є прищі. На шкірі, схильній до вугрів, бар’єр часто порушується, і лікування акне може призвести до сухості та почервоніння шкіри.

Продукти, що містять кераміди, також можуть допомогти захистити темну, засмаглу шкіру. Відповідно до огляду досліджень Trusted Source 2014 року було показано, що темні тони шкіри містять нижчий рівень церамідів.

Спробуйте зволожуючі засоби, що містять гіалуронову кислоту, вазелін або гліцерин

Суха шкіра є поширеною проблемою, і зволожуючі креми є часто рекомендованим рішенням.

Оклюзійний зволожувач зміцнює шкірний бар’єр, зменшуючи втрату води шкірою. Ці продукти залишають на шкірі тонку плівку, яка запобігає втраті вологи. Одним із найбільш часто рекомендованих оклюзійних зволожуючих засобів є вазелін, який, за словами експертів, може блокувати до 99% втрати води з вашої шкіри.

Як і оклюзійні зволожувачі, гумектанти також можуть покращити бар’єрну функцію. Гумектанти працюють, вбираючи воду — з навколишнього середовища або зсередини вашого тіла — і зв’язуючи її в шкірному бар’єрі.

Дослідники рекомендують продукти, що містять гіалуронову кислоту, гліцерин, мед і сечовину.

ЯК ВИКОРИСТОВУВАТИ
Обережно нанесіть зволожуючий крем на шкіру відразу після того, як ви вийшли з душу, коли ваша шкіра волога.

Не всі інгредієнти для догляду за шкірою однаково підходять для всіх. Ось чому ви можете спробувати кілька різних продуктів, щоб визначити, який із них найкраще підходить для підтримки вашої шкіри здоровою, захищеною та добре зволоженою.

Підсумки

Зовнішній шар вашої шкіри, відомий як шкірний бар’єр, захищає ваше тіло від загроз навколишнього середовища, водночас захищаючи критичний водний баланс вашого тіла.

Такі симптоми, як сухість, свербіж і запалення, можуть свідчити про порушення цього важливого бар’єру.

Ви можете допомогти відновити шкірний бар’єр:

 • спрощення режиму догляду за шкірою,
 • використання продуктів з правильним pH,
 • використання зволожуючого крему, який містить кераміди або зволожувач, як-от гіалуронова кислота.

Зволожуючі креми з вазеліном також можуть допомогти вашому шкірному бар’єру утримувати вологу.

Ваш шкірний бар’єр – це перший захист вашого тіла від усього, що може кинути на вас навколишнє середовище. Збереження здоров’я – це набагато більше, ніж косметична турбота.

Знайшли помилку? Виділіть текст на натисніть комбінацію Ctrl+Enter.

Post navigation

Залишити коментар

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Звіт про орфографічну помилку

Наступний текст буде надіслано до нашої редакції: