Головна » Що таке типи шкіри Фіцпатріка?

Що таке типи шкіри Фіцпатріка?

Типи шкіри (або фототипи) Фіцпатріка — це шкала відтінків шкіри, розроблена для класифікації кольору шкіри та її реакції на ультрафіолетове (УФ) випромінювання.

Про типи шкіри Фіцпатріка

Фототипи шкіри Фіцпатріка (FSP) були розроблені в Бостоні в 1975 році для використання у фототерапії. Початкова мета шкали полягала в тому, щоб допомогти визначити ризик опіків або засмаги у пацієнта під дією ультрафіолетового світла.

Спочатку Фіцпатрік заснував шкалу на основі кольору шкіри та очей людини, щоб визначити кількість ультрафіолетової терапії, яка використовується для лікування захворювань шкіри, не викликаючи фототоксичності або подразнення від ультрафіолетового світла.

Його також використовували медичні працівники для оцінки ризику сонячних опіків і раку шкіри. Вважалося, що люди з нижчим FSP і світлішим тоном шкіри потребуватимуть коротшої експозиції, ніж люди з вищим FSP і темнішим тоном шкіри.

Ця шкала все ще використовується, щоб визначити дозу фототерапії, ультрафіолетової або лазерної терапії, яку може мати людина для лікування певних захворювань шкіри.

Поточна шкала класифікує шкіру від типів I до VI. Тип I відноситься до шкіри, яка завжди одразу подразнюється від опромінення (горить), тоді як тип VI відноситься до шкіри, яка ніколи не горить. Загалом, нижчий FSP означає, що шкіра людини горить легше, ніж засмагає. Вищий FSP означає, що шкіра людини не горить легко.

Шкала Фітцпатріка також використовувалася для визначення ризику раку шкіри від впливу УФ-променів.

Тепер ця шкала призначена для використання дерматологами при визначенні обсягу УФ-терапії або лікування, яке пацієнт може отримати для лікування певних захворювань шкіри.

Шкала також часто використовується для визначення налаштувань лазера під час лазерної епіляції. Лазери можуть спричинити опіки та депігментацію, якщо не використовуються правильні налаштування для пацієнтів із темнішою шкірою або засмаглими. Оскільки більшість лазерів націлено на пігмент, потенційний ризик можливих опіків або депігментації може бути більшим, якщо у людини темніший тон шкіри.

Обмеження типів шкіри Фіцпатріка

Хоча шкала FSP все ще широко використовується, вона має деякі обмеження.

Обмеження в описі кольору шкіри

Оригінальна версія шкали не містила класифікації для більш темних тонів шкіри. У своїй першій версії шкала включала лише типи I–IV і вважалася «англо-ірландською». Типи V і VI були додані пізніше.

FSP не враховує діапазони кольорів шкіри людей із темнішим пігментом (більше меланіну). Він не включає різницю кольору шкіри у кольорових людей і людей змішаної раси. Це сприяє диспропорціям у сфері охорони здоров’я.

Суб’єктність і мова

Мова, яка використовується в цій моделі забарвлення шкіри, є суб’єктивною, і деяким людям може бути важко класифікувати свій FSP.

Дескриптори, які використовуються в шкалі, зосереджені на словах «засмага» і «горіти», які можуть означати різні речі для різних людей. Маркування вашої шкіри на основі її схильності до засмаги або опіку може бути ненадійним.

Згідно з оглядом дослідження Trusted Source за 2019 рік, ряд учасників окремих досліджень не змогли класифікувати себе за FSP через обмеження шкали.

Замість використання таких слів, як «опік» або «загар», дослідження 2020 року показує, що використання різних термінів може допомогти людям краще визначити ризик фоточутливості. Пропоновані терміни включають:

 • подразнення шкіри
 • ніжність
 • свербіння
 • шкіра стає темнішою від впливу сонця

Ризик сонячного раку

Модель FSP може не точно визначити ваш ризик розвитку раку шкіри.

У людей будь-якого кольору шкіри може розвинутися рак шкіри. У більш темних тонах шкіри підвищений рівень меланіну. Більша кількість меланіну забезпечує кращий захист від ультрафіолетового випромінювання порівняно з людьми з меншою кількістю меланіну. Це може призвести до зменшення ранніх ознак старіння, спричинених впливом ультрафіолетового світла.

Але навіть люди, які ніколи не обгоряли, можуть захворіти на рак шкіри.

Ризик раку шкіри в людини залежить від ряду факторів, які включають колір шкіри та чутливість до сонця, а також включають:

 • історія сім’ї
 • історія перебування на сонці
 • ліки, такі як імунодепресанти, які можуть збільшити ризик.

Класифікація може змусити деяких людей і спеціалістів недооцінювати ризик раку шкіри. Це може призвести до зменшення кількості захисних заходів. Це також може призвести до пізнішої діагностики раку шкіри. Пізніший діагноз може сприяти гіршому результату.

Які бувають типи шкіри?

Система класифікації типу шкіри за Фіцпатріком є застарілою та суб’єктивною.

Хоча модель все ще використовується, вона може не точно відображати ризик розвитку раку шкіри. Цілком можливо, що ви не відповідатимете всім характеристикам жодного типу шкіри Фіцпатріка.

Також може бути важко визначити тип шкіри за допомогою наведених нижче дескрипторів. Дерматолог може використовувати цю систему класифікації разом із вашою історією та іншими методами, щоб визначити відповідні налаштування для лазерної терапії.

Типи шкіри Фітцпатріка включають:

Класифікація типу шкіри за ФіцпатрікомОпис
Шкіра типу Iшкіра завжди горить, ніколи не засмагає та чутлива до ультрафіолетового випромінювання
Шкіра типу IIшкіра легко горить і мінімально засмагає
Шкіра типу IIIшкіра горить помірно і поступово засмагає до світло-коричневого
Шкіра типу IVшкіра мінімально горить і завжди добре засмагає до помірно-коричневого
Шкіра типу Vшкіра рідко обгорає та сильно засмагає
Шкіра типу VIшкіра ніколи не горить, глибоко пігментована та найменш чутлива до ультрафіолетового випромінювання

Що для вас означає ваш тип шкіри

Ваш FSP може допомогти фахівцеві з догляду за шкірою визначити ваші ідеальні налаштування, коли ви отримуєте фототерапію для певних шкірних захворювань.

Що стосується перебування на сонці та чутливості шкіри, люди з будь-якою ідентифікацією FSP повинні наносити сонцезахисний крем щодня, щоб отримати максимальний захист від ультрафіолетового випромінювання. Вплив сонця може збільшити ризик фотостаріння та раку шкіри.

Солярії та інші апарати для штучної засмаги шкідливі для всіх, незалежно від типу шкіри.

За даними Центрів з контролю та профілактики захворювань, ваш ризик пошкодження сонцем також вищий, якщо ви живете поблизу екватора. Чим ближче ви до екватора, тим інтенсивніше сонячне проміння, тому пильність щодо захисту від сонця є надзвичайно важливою.

Люди, які проводять багато часу на відкритому повітрі, наприклад фермери та будівельники, також можуть мати підвищений ризик розвитку раку шкіри через ультрафіолетове випромінювання.

Якщо у вас в сімейному анамнезі була меланома, у вас може бути вищий ризик її розвитку самостійно, незалежно від вашого FSP.

Якщо у вас в сімейному анамнезі була меланома або особиста історія будь-якого типу раку шкіри, особливо важливо відвідувати дерматолога для регулярних оглядів всього тіла та проведення самообстеження вдома.

Коли рак шкіри діагностовано на ранній стадії, люди зазвичай мають кращий прогноз і більше можливостей для лікування.

Ось що ще ви повинні знати про свою шкіру та як її захистити залежно від типу шкіри.

Типи 1 і 2

Якщо ваш тип шкіри 1 або 2, ви можете мати вищий ризик:

 • пошкодження сонцем
 • старіння шкіри від впливу сонця
 • меланома та інші види раку шкіри

Типи 3 і 4

Якщо ваш тип шкіри FSP 3 або 4, ви, як правило, маєте нижчий ризик розвитку раку шкіри, ніж люди з типами 1 і 2. Але ви все ще можете бути під загрозою розвитку:

 • пошкодження сонцем
 • старіння шкіри від впливу сонця
 • меланома та інші види раку шкіри

Типи 5 і 6

Якщо ваш тип шкіри FSP 5 або 6, ви, як правило, маєте менший ризик розвитку раку шкіри порівняно з людьми зі світлим відтінком шкіри. Але у вас може бути більша ймовірність розвитку агресивної форми раку шкіри або отримання більш пізнього діагнозу.

Коли проходити обстеження

Якщо у вас підвищений ризик раку шкіри, важливо планувати регулярні огляди шкіри. Поговоріть з лікарем про те, як часто вам слід приходити на обстеження. Залежно від ваших індивідуальних потреб перевірка шкіри може проводитися частіше, ніж щорічний огляд.

Ви також можете поговорити з лікарем про те, як і коли вам слід самостійно перевіряти шкіру.

Важливо записатися на прийом до дерматолога для обстеження шкіри, якщо ви помітили:

 • новоутворення на шкірі
 • нарости, які збільшилися в розмірах
 • місце, яке відрізняється від інших
 • місце, яке змінюється, свербить або кровоточить
 • виразки, які не загоюються
 • темна лінія під або навколо нігтя або нігтя

Типи шкіри за Фіцпатріком зазвичай використовуються для визначення правильних параметрів фототерапії для певних станів шкіри. FST також може використовуватися для визначення налаштувань косметичного лазерного лікування шкіри та може допомогти дерматологам і фахівцям з догляду за шкірою уникнути пошкодження шкіри, яке може призвести до фотостаріння та зміни пігментації.

FSP також може бути використаний для визначення ризику раку шкіри через вплив ультрафіолетового світла. Однак багато додаткових факторів, таких як сімейна історія та географія, можуть сприяти ризику раку шкіри.

Існують обмеження щодо шкали FSP, особливо для кольорових людей, які можуть не підходити під один із шести типів. Але незважаючи на обмеження шкали FSP, вона залишається широко використовуваною.

Знайшли помилку? Виділіть текст на натисніть комбінацію Ctrl+Enter.

Post navigation

Залишити коментар

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Звіт про орфографічну помилку

Наступний текст буде надіслано до нашої редакції: