Більшість із нас рано чи пізно протягом життя з’являються розтяжки. Це дуже поширене захворювання шкіри, яке може вплинути на впевненість у собі та своєму зовнішньому вигляді. Найчастіше вони виникають на різних стадіях росту тіла та під час вагітності.
Щоб допомогти розібратися в природі розтяжок, ми звернулися до досвідчених дерматологів, які пояснили, що це таке, чому вони виникають і як найкраще запобігти їм. А також як прискорити загоєння та зменшити їх помітність.
Що таке розтяжки (на шкірі)?
«Розтяжки чи стрії викликані розривами волокон колагену та еластину в дермі шкіри», – пояснює д-р Тетяна Новак, лікар-естетик. «Ці розриви можуть бути викликані або розтягуванням самої шкіри, або гормональними факторами, що впливають на клітини фібробластів у дермі, роблячи шар колагену слабшим і вразливішим».
Розтяжки – це, насправді, форма рубцювання шкіри. Вони можуть виникати на будь-якій ділянці тіла. Але найчастіше зачіпають області, що зазнали різкого зростання, наприклад, груди в період статевого дозрівання.
Їх можна ідентифікувати за їх виразним смугастим виглядом, схожими на сліди пазурів. «Коли з’являються перші розтяжки, вони зазвичай мають червоний, пурпуровий, рожевий або червонувато-коричневий колір. Залежно від початкового кольору шкіри», – каже доктор Анастасія Теріану, дерматолог-консультант. «Однак згодом колір блисне, і тонкі смуги стрій стають малопомітними під шкірою».
Чому з’являються розтяжки?
Як пояснює лікар Теріану, розтяжки дуже поширені і можуть виникати з різних причин. «Розтяжки найчастіше виникають під час вагітності. Але є й низка інших факторів, які можуть спровокувати їх. До них часто відноситься період статевого дозрівання, коли у підлітка трапляється раптовий стрибок зростання. Також у результаті силових тренувань та подальшого швидкого зростання м’язів, або просто від різкого набору ваги чи схуднення».
Крім того, утворення розтяжок може бути викликане самим гормональним тлом. Особливо якщо є раптові зміни, наприклад, при певних захворюваннях щитовидної залози та надниркових залоз. А також у людей, які приймають анаболічні стероїди із підвищеним рівнем тестостерону. Статеве дозрівання, вагітність та синдром полікістозних яєчників – це стани, які також схильні до розвитку стрій через розтягнення тканин у поєднанні з гормональними змінами.
Чи небезпечні розтяжки?
На щастя, розтяжки абсолютно нешкідливі для здоров’я. «Розтяжки не є небезпечними і вважаються суто косметичною проблемою», – зазначає д-р Теріану. Однак не можна заперечувати, що будь-який тип шкірного захворювання може негативно позначитися на психічному здоров’ї людини, а також його впевненості в собі. Важливо звернутися за підтримкою та порадою – навіть якщо ваш лікар може не класифікувати розтяжки як такі, що потребують фізичного втручання, він зможе надати психологічну підтримку.
Чи можна позбутися розтяжок?
Як і у випадку зі шрамами, розтяжки з часом блякнуть і стають менш помітними. Однак вони все одно видно. «Червоні розтяжки, що утворилися, зазвичай з часом стають блідо-білими. Але щойно у шкірі сталося пошкодження, воно вже залишиться назавжди», – каже доктор Новак.
Чи можна запобігти виникненню розтяжок?
“Насправді ні”, – каже д-р Теріану. «Однак дослідники виявили, що використання косметики, що містить екстракт азіатської центелли або гіалуронову кислоту, може допомогти запобігти появі розтяжок».
Доктор Новак також зазначає, що підтримання постійної ваги може допомогти запобігти їм. «Різке збільшення маси тіла часто призводить до утворення розтяжок. Однак навіть якщо ви не приймаєте стероїди, підтримуєте стабільну вагу і лікуєте будь-які гормональні розлади на ранній стадії, ви дійсно не можете запобігти їх появі».
Як лікувати розтяжки?
Дослідники вивчили багато кремів, лосьйонів і гелів на ринку, які випускаються для лікування розтяжок. Хоча жоден засіб не здатний насправді допомогти, – дослідники виявили кілька корисних хитрощів. Згідно з дослідженнями, два інгредієнти дозволяють дещо покращити ситуацію зі стріями – гіалуронова кислота та третиноїн (ретиноїд). Найважливішим є застосування місцевого лікування якомога раніше, в ідеалі, як тільки ви помітите появу плям.
Однак не всі налаштовані так оптимістично щодо актуальних рішень. “На ринку буквально немає нічого, що допомагало б від розтяжок”, – каже д-р Новак. “Багато кремів рекламуються як ефективні, але насправді вони не працюють, тому що пошкодження шкіри занадто глибоке і широке”.
На щастя, є низка неінвазивних процедур, які можуть допомогти зменшити появу розтяжок у клініці. “Є два методи лікування, які можуть допомогти зменшити розтяжки”, – пояснює доктор Новак. Фракційне шліфування (особливо з більш глибокими процедурами, такими як Morpheus8) та карбокситерапія. Фракційне шліфування працює за рахунок того, що створює мікротравми на шкірі, а потім стимулює виробництво нових волокон колагену та еластину у пошкоджених областях. Зазвичай потрібно 4-6 процедур один раз на місяць, щоб помітити ефект. Карбокситерапія також чинить стимулюючу дію. Це поверхнева ін’єкція нагрітого вуглекислого газу, який активує клітини фібробластів – зазвичай рекомендується раз на тиждень протягом дванадцяти тижнів.
Все, що ви хотіли знати про розтяжки